Sefa BURAN

Senin Engelliler Haftan Kutlu Olmasın!

13.05.2020
179
Senin Engelliler Haftan Kutlu Olmasın!

Her ne kadar engellilerle ilgili en kapsamlı düzenlemeler sizin döneminizde olmuş olsa da sayıları 10 milyonu bulan engelliler için bir bakanlık kuramayan, engelli sorunlarını direk engellileri muhatap alarak değil de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde açtığınız Engelli Yaşlı Hizmetleri ile görüşerek çözmeye çalışan Kıymetli İktidar ve İktidar üyeleri SİZLERİN ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

Hazır sözü geçmişken, engellilerle ilgili birimi bünyesinde barındırıp, engellilerin pek çok sorununa çözüm bulamayan, en basitinden 10 Mayıs’taki idari izin’i tüm kurumlara bildirmeyerek kurum amirlerinin keyfiyetine bırakan Bakanlık Yetkilileri… Sizlerin de ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

Engelli diye bir kesim var mı yok mu bi haber yaşayıp, engelliler haftası geldiğinde çatlak sesler çıkarıp yuvarlak kelimelerle günü kurtarma telaşında olan siyasette var olmadığı gibi engellilerin de hayatında var olmayan ve var olmayacak muhalefet liderleri ve muhalefet partileri sizin de ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

Yıllardır şehrini engellilere göre dizayn edemeyen, etmeyen, engellileri ikinci sınıf vatandaş olarak görerek yapılaşmayı, yolları, kaldırımları, alt ve üst geçitleri engellinin rahat kullanacağı şekilde dizayn etmeyen, planlamayan şehir planlamacısı senin ve bu şehirleri yöneten pek muhterem! belediye başkanım, senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Kurumunda emri altında çalışan engelli personele “bu nasılsa bana muhtaç, benim emrim altında çalışıyor” diyerek her türlü sıkıntı ve zorluğu gösteren, Başbakan imzası ile yayınlanan genelgede belirtilen İdari izin hakkını personeline kullandırmamakta direnen “VALİ OLMUŞSUN AMA ADAM OLAMAMIŞSIN” kalıbının üzerine “CUK” diye oturduğu pek sevgili Kurum Amiri, senin ENGELLİLER HAFTAN ZİYADESİYLE KUTLU OLSUN.

Engelliler haftasında engelliler adına farkındalık yaratmak için kamu spotları hazırlattırmayan, hazırlamayan, yayınlattırmayan RTÜK ve TRT yöneticileri ve mensupları sizlerin de ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

Kendilerine rant sağlamak uğruna engellilerin yanında olduğunu göstermeye çalışan, konser olduğunda koşan, reklamını yapmak için ağzı açık atlayan sanat camiamızı işgal eden, sözde sanatçı, bu camianın pek sosyetik güzel hanımları, yakışıklı beyleri sizlerin de ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

Engellilerin yaşamından kareleri haber bültenlerine taşıyarak, milletin acıma duygusundan faydalanıp reyting çekip, yayın sonrası engelliliğin “E”sini hatırlamayan basın, yayın organları ve bunların muhterem temsilcileri ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

O üst geçitin orda zaten pek de çalışır halde olmayan engelli asansörünü engellilerden daha çok kullanan, hatta bir bahane bulup, o asansöre engelliden daha çok ihtiyacı olduğunu yalan yere anlatmaya çalışırken YÜZÜ KIZARMAK BİLMEYEN güzel vatandaşım, senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Engellilere zavallı yaratıklar gözüyle bakıp, burun kıvırarak yanından geçip acınacak haliyle acıyarak bakan sosyetik teyze senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Zaten pek çok rastlanmayan, kullanılabilir olmayan az sayıdaki engelli rampalarının önüne son model arabalarını durdurarak ucuz havalar atmaya çalışan yurdumun görgüsüz ve kör şoförü senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Engelli araçlarının park etmesi için ayrılmış noktalara “AHA BOŞ PARK YERİ” diyerek gözleri fel fel açık aracını süren güzel kardeşim! senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Dükkânının önündeki kaldırımı adeta babasının tapulu malı gibi görüp, dükkânındaki tüm malları o kaldırıma dizen, insanların geçebileceği bir yer bırakmayan bir türlü GÖZÜ DOYMAYAN zavallı esnaf kardeşim, senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Aracına engelli birinin bineceğini hissettiği an durağa bile girmeyen, ama devletten çatır çutur engelli taşıma desteği alan benim KARNI DOYMAK BİLMEYEN ZAVALLI AÇ otobüs şoförükardeşim, senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Otobüs alım ihalelerinde engellinin erişilebilirliğini şart koşmayan, belediye otobüslerini engellilere göre dizayn ettirmeyen sayın belediye reisi! Senin ENGELLİLER HAFTAN tekrardan kutlu olsun.

Engelliler Derneği, Sakatlar Derneği bilmem ne vakfı, ne vakfı isimleri ile sözde engelliler için kurulduğunu söyleyen, fakat bir taraftar lokali gibi toplu yeme içme çay muhabbetinin dışında bir icraati olmayan sözüm ona ENGELLİ kuruluşları, engelli dernekleri ve engelli vakıfları, sizlerin ayriyeten ENGELLİLER HAFTANIZ KUTLU OLSUN.

EKPSS normal KPSS’ye göre kolaydır, ataması da kolaydır. Hele bir de zihinsel engelli olarak girersem daha kolay atanırım diyerek kendini zorla zihinsel engelli olarak kaydettiren, ama gerçekten ZİHİN YOKSUNU olduğunu aklına dahi getirmeyen, gerçekten ZİHİNSEL ENGELLİ güzel kardeşlerimizin hakkına göz dikmekte imtina etmeyen zavallı mahlûk, SENİN DE ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN.

Aynı şekilde senin de engelliler haftan bugün, yalandan bir rapor alıp, sınava girmeye çalışan aciz varlık, SENİN DE ENGELLİLER GÜNÜN KUTLU OLSUN.

 

En çok da sizin engelliler haftanız kutlu olsun engelli arkadaşlar…

“Dövlet bize haghsızlıık yapıyooo”, “Sınavlar çok adaletsiiiiz”, “atama istiyoooogkh” gibi nidalarla ortalığı inletip, bedava maaş, sınavsız atama denince hemen ortaya çıkan, bireysel çıkarı olduğunda hemen ortama giren, iş icraate gelince, hak arama, hak istemeye gelince ortalıktan kaybolan, ben suya sabuna dokunmayım, armut pişsin benim ağzıma düşsün diyerek beklemeye geçen, puslu havalarda acaba bana ekmek çıkar mı telaşesine kapılan engelli kardeşim, evet evet, senin de ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLSUN hem de en çok senin kutlu olsun.

Benim çalışarak kazanmayı seven, HAKK ettiğinin peşine düşen, hakkı için çalışıp, hakkını almak üzere mücadele eden, açılan sınavda alın teriyle kazanarak ekmeğinin peşine düşmeye çalışan, DİKLEŞMEDEN DİK DURAN, hakkının peşinde koşan, yapılan iyilikleri takdir ederken, yapılmayanları, verilmeyen hakları yapıcı bir şekilde eleştiren güzel kardeşim…

Senin ENGELLİLER HAFTAN KUTLU OLMASIN.

Sen engelli değilsin, Bırak ENGELLİ olanlar kutlasın.

Not: 4-5 yıl öncesinde yazdığım bir yazı fakat malesef hala değişen pek bir şey yok. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçeriklerin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kısmen veya tamamen kullanılması yasaktır.