Sefa BURAN

Hakkımda

Kısa Özgeçmişim

1991 yılının bahar sabahında dünyaya gelmişim. Doğuştan kalça çıkığına bağlı yürüme problemleriyle geçen hayatımın büyük bölümü bu sağlık sıkıntıma şartlanarak geçti. Sağlık probleminin eğitim hayatını etkilememesi için Ülkemizde ortopedik engelli öğrencilere hizmet eden sadece 2 yatılı okuldan biri olan Turhal Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu ve yine bu okulun devamı niteliğindeki Turhal Özel Eğitim Meslek Lisesinde eğitim hayatımı sürdürdüm. Meslek lisesi çıkışlı olmam dolayısıyla 28 Şubat zulmünün kalıntılarından biri olan “katsayı” sorunu ile mücadele edip, katsayı problemine rağmen Gazi Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü kazandım fakat henüz daha hazırlık sınıfındayken okulu yine sağlık sorunları ve özel problemlere bağlı olarak bırakmak zorunda kaldım.

Sağlık Sorunlarım

2008 yılından 2011 yılına kadar devam eden bir dizi ameliyatlar sonucunda (https://www.posta.com.tr/yazarlar/a-yavuz-kocaomer/engelli-cocuklar-icin-bir-adim-daha-48738) bir dönem yürüyemezken şu an masa tenisi oynayacak, bisiklet sürecek, koşacak, kilometrelerce yürüyecek duruma geldim.

Çalışma Hayatım

2012 yılında katıldığım sınav sonucunda memuriyet hayatına başladım. Ekim 2012 yılında mülga Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında başladığım memuriyet hayatım şimdiki adıyla Tarım ve Orman Bakanlığında “Basın, Halkla İlişkiler ve İletişim Koordinatörü” olarak devam etmektedir.

Eğitim Hayatım

Sağlık problemlerim ve memuriyet dolayısıyla bir süre ertelediğim eğitim hayatını hızlandırılmış bir şekilde devam ettirmekteyim.

Önlisans Düzeyi: 

Anadolu ÜniversitesiBitkisel ve Hayvansal Üretim Programı – Tarım Bölümü

Ankara ÜniversitesiBilgisayar Programcılığı Bölümü

Atatürk ÜniversitesiAdalet Bölümü

Anadolu Üniversitesi – Sosyal Medya Yöneticiliği

Lisans Düzeyi:

Anadolu Üniversitesi – İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

İstanbul ÜniversitesiYönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Ankara ÜniversitesiElektronik Ticaret ve Yönetimi Bölümü

Selçuk ÜniversitesiZiraat Fakültesi – Tarım Ekonomisi Bölümü

Atatürk ÜniversitesiHalkla İlişkiler ve Tanıtım

Yüksek Lisans Düzeyi:

Anadolu Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü Kurumsal İletişim

Selçuk Üniversitesi – Fen Bilimleri Enstitüsü – Biyoekonomi

Selçuk Üniversitesi – Fen Bilimleri Enstitüsü – Tarım Ekonomisi

Gönüllülük Faaliyetlerim

AFAD Gönüllüsü

Genç Kızılay (Kan Dostum)

Sosyal Yardım Çalışmaları

Sivil Toplum Kuruluşlarındaki Çalışmalarım

Memuriyetim dolayısıyla dahil olduğum ve sendikal çalışmaların hemen hemen tüm alanlarında görev yapmanın gururunu taşıdım. Türkiye’nin en büyük emek hareketi ve sivil toplum kuruluşu olan Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikasında (Toç Bir-Sen) standart üye olarak başladığım sendikacılık hayatımda İlçe ve İl İşyeri Sendika Temsilciliği, Şube Engelli Çalışanlar Komisyon Başkanlığı görevlerini yürüttükten sonra Toç Bir-Sen Genel Merkezi çatısı altında görev aldım ve Şubat 2021’den beri Toç Bir-Sen Genel Merkez Engelliler Komisyonu Başkanlığını yürütmekteyim. Yine 2021 Şubat’ta başladığım  Memur-Sen Genel Merkez Engelliler Komisyonu Genel Başkan Yardımcısı görevini 2023 Ağustos ayına kadar sürdürdüm.

Uğraşlarım

Çağın gereksinimlerine ayak uydurma merakım başlangıçta hobi olarak başlasa da zamanla bir iş, asli bir uğraş haline geldi. Bilişim teknolojileri, amatör fotoğrafçılık, dijital tarım teknikleri ve bunların tarıma entegrasyonu, internet ve bulut sistemlere olan ilgim ve yönelimim dolayısıyla web sitesi dizaynı ve yönetimi, profesyonel sosyal medya yöneticiliği, Bulut Sistemler Yönetimi, Bilişim ve Elektronik Sistemler Sorumluluğunu yürütmekteyim.

İçeriklerin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kısmen veya tamamen kullanılması yasaktır.